Hvis du rejser til Las Vegas om vinteren, er det nok ikke for at få sne og is. Til gengæld kan du opleve et magisk, lysende vinterland i Las Vegas her til vinter.
Frem til den 20. januar kan besøgende i Las Vegas lade sig fortrylle af det verdenskendte eventyrland Global Winter Wonderland. Det har siden 2011 har begejstret børn og barnlige sjæle i adskillige amerikanske byer, og som nu for første
gang er kommet til Las Vegas.
Rejser til Las Vegas om vinteren – hele verden rundt
Her kan man på én aften rejse hele verden rundt, mens man nyder synet af de enorme lysende landemærker fra alle syv kontinenter – heriblandt Eiffeltårnet og Taj Mahal – der alle er udsmykket med miljøvenlige LED-pærer.

På det seks hektar store område kan man også blive fotograferet med julemanden, opleve forskellige shows samt gå på opdagelse i de mange madboder med retter fra både Kina, Middelhavet, Mexico, USA, Thailand og Italien. Adgang til det lysende eventyrland koster 23 USD for voksne og 19 USD for børn under 12 år.
Læs mere om Global Winter Wonderland her.
Læs mere om det nyeste, miljøvenlige hoteltiltag her. Husk også at tjekke hot yoga i Vegas ud. Læs mere om det her.
Andre sider med Las Vegas-indlæg
Hvis du har lyst til at læse om personlige rejseoplevelser i Las Vegas, anbefaler vi varmt at kigge på Annette og Tores blog Ontrip.dk. De kender Las Vegas godt, og har en lang række indlæg på bloggen, der handler om både det klassiske Las Vegas og den side af byen, man ikke altid når at opleve.
Vi anbefaler også at kigge forbi hjemmesiden Oplev USA, hvor du også kan finde flere forskellige indlæg om rejser til Las Vegas vinter og sommer – og ja, forår og efterår naturligvis.
1 Kommentar on “Vinterlys over Las Vegas”