Guide til drikkepenge i 17 populære ferielande

Danskerne har det skidt med at håndtere drikkepenge. Op mod 33 pct. oplyser, at de aldrig lægger drikkepenge – mange af dem ud fra den betragtning, at tjenere og restauratører i 1969 blev enige om at inkludere drikkepengene i den endelige regning. Det skriver Spies i en pressemeddelelse …

Men et er skik og brug herhjemme, noget andet er reglerne i en række populære ferielande. Spørgsmålet om drikkepenge er således et af de oftest stillede spørgsmål til Spies’ guider verden over. Selskabet har netop (uge 26) bedt deres guider opdatere retningslinjerne for kunsten at give drikkepenge i 17 populære ferielande samt ombord på krydstogtskibe.

– Svarene er bestemt ikke entydige. I visse lande uden for EU er drikkepenge en del af lønnen og derfor næsten obligatorisk, mens det i andre lande er et nærmest ukendt begreb. Selv om vi danskere rejser meget, har vi lidt berøringsangstomkringbegrebet, som f.eks. er indgroet hos amerikanerne, siger kommunikationschef i Spies, Torben Andersen.

Tilpas efter det lokale niveau

Han peger på, at drikkepengene skal tilpasses det økonomiske niveau i de enkelte lande. – En tjener på en god restaurant på Phuket i Thailand tjener ca. 450 bath (ca. 86 kr.) om dagen. Han vil blive noget overrasket, hvis han modtog drikkepenge i samme størrelsesorden som tjeneren på hotel Waldorf Astoria i New York, der forventer mindst 10-15 pct. af regningens størrelse og 25 pct., når der er flere end seks personer i selskabet, siger Torben Andersen.

Verden over breder begrebet All Inclusive sig som en steppebrand. For fem år siden var fem procent af Spies’ sommerrejser med alt inkluderet – i denne sommer er tallet vokset til lidt over 40 pct.

– På All Inclusive-hoteller kan lidt drikkepenge også gøre underværker. Giv drikkepenge til bar- og serveringspersonalet i starten af din ferie. Det kan udløse en bedre og hurtigere service, måske også et godt bord på terrassen til middagen, siger Torben Andersen, der også anbefaler generelt at give ”a conto-beløb” på drikkepenge fra feriens begyndelse. Det kan være med til at fremtrylle lidt ekstra smil, en blomst på værelset eller lidt ekstra håndklæder.

Se efter service charge

Stadig flere hoteller tilbyder spa-behandlinger. Hvis ”service charge” ikke indgår i prisen for behandlingen, anbefales det at give 10-15 pct. til den, der har behandlet én.

Og husk: som udgangspunkt gives drikkepenge i den lokale valuta og helst i sedler, så modtageren ikke skal gå i banken for at veksle småbeløb i f.eks. danske kroner.

NB. Indlægget er udgivet den 30. juni 2016. Guiden kan stadig bruges, selvføgelig, men der kan være ændringer i beløbene.

Stadig flere krydstogtselskaber inkluderer drikkepengene i rejsens pris – specielt i Europa, hvor ikke-amerikanere har et usikkert forhold til drikkepengekulturen. Man behøver således ikke have tegnebogen fremme, når tjenerne på Norwegian Cruise Line-skibene går til søs.

Yderligere information: Kommunikationschef Torben Andersen, tlf. 40 59 47 00.

Bulgarien:

Stuepigen: 20 BGN (ca.76 kr.) pr. uge.
Piccoloen: Ca. 1 BGN pr. stk. bagage (ca. 3,80 kr.).
Tjeneren: 5-10 pct. hvis ikke drikkepenge er inkluderet – ellers runder man op.
Taxi: En euro eller to – husk at “prutte” ihærdigt for at få den rigtige pris.
Frisøren: Her runder man op.
Kommentar: Bulgariens spidskompetence har ikke hidtil været begrebet “service”, men man er ved at komme efter det – ikke mindst med drikkepenge som drivkraft.

Cuba:

Stuepigen: 1 CUC/peso (ca. 6,76 kr.) pr. person pr. dag.
Piccoloen: 1 CUC pr. stk. bagage.
Tjeneren: 5 pct. af beløbet på regningen (er der ikke lagt ”service charge” på 5-10 pct. på regningen, så 10 pct.) – på All Inclusive lægger man 1 CUC pr. person pr. dag.
Taxi: 1 CUC eller oprund beløbet på kortere ture – mere hvis taxichaufføren har kørt en udflugt.
Frisøren: 1-2 CUC (ca. 6,76-13,52 kr.) eller 10 pct. af det samlede beløb.
Kommentar: Drikkepenge – og helst ”hårde” US-dollars – forventes af alle, der arbejder i turistbranchen: hoteller, restauranter, barer, chauffører og lokale guider. Tommelfingerreglen er 1 CUC pr. person pr. dag. Giv ikke drikkepenge i form af mønter i din egen valuta – cubanerne må i øvrigt betale 10 pct. i afgift til staten, når de veksler til deres egen valuta.

Cypern:

Stuepigen: 5-10 euro (ca. 37-74 kr.) pr. uge. Generelt er rengøringen god på Cypern, men lidt ekstra drikkepenge kan godt udløse lidt ekstra håndklæder og en blomst på værelset. 1-2 euro (ca. 7,44-14,88 kr.) om dagen.
Piccoloen: Der er langt mellem piccoloer på øen – skulle han findes, så en euro pr. styk bagage.
Tjeneren: Velset at runde regningen op med en euro eller to men kun hvis man er tilfreds med servicen.
Taxi: De fleste kører efter taxameter, og det er det, man betaler. Husk at spørge til prisen inden afgang.
Frisøren: Afregnes efter salonens prisliste.
Kommentar: Cypern er et moderne EU-land. De ansatte i servicebranchen er ikke længere afhængige af drikkepenge men har en okay løn. Men hvem siger nej tak til en ekstra skilling, når man har gjort et godt job?

Den Dominikanske Republik:

Stuepigen: Lønniveauet er lavt i landet – 1.300-1.500 kr. Læg gerne 1 USD (ca. 6,75 kr.) eller to pr. dag pr. person på hovedpuden – gerne med en lille hilsen til stuepigen.
Piccoloen: 1-2 USD pr. stk. bagage. Den lokale valuta hedder pesos -100 pesos = ca. 15,00 kr.
Tjeneren: Ved en buffet forventes 1 USD om dagen – lidt mere på en restaurant med servering. Når der indgår grillet hummer, foie gras og fine vine i All Inclusive-menuen, kan man godt skrue op til 3-4 USD pr. person.
Taxi: Ingen drikkepenge – de har ”turistpriser”.
Frisøren: 1-2 USD eller 50-100 pesos.
Kommentar: Punta Cana er præget af eksklusive All Inclusive-hoteller. Ofte er der mange barer på hotellet. Når man at drikke et par drinks på en bar så følg gerne op med 1 USD eller to – eventuelt med nogle dages mellemrum. En stor del af landets ca. 2,2 millioner årlige turister er amerikanere, der har taget deres omfattende drikkepengekultur med. Vinder man et større beløb på et kasino, forventes det, at man giver fem pct. af beløbet, når gevinsten udbetales.

England:

Stuepige: Ingenting på en weekendrejse – derefter 1 pund (ca. 8,92 kr.) pr. nat.
Piccoloen: 2 pund (ca. 17,83 kr.) pr. stk. bagage.
Tjeneren: Hvis der ikke allerede er inkluderet serviceskat på 12,5 pct. til 15 pct. i regningsbeløbet, gives ca. 10 pct. Alle ansatte i servicefag i England er fra og med 2016 garanteret mindst 7,20 pund (ca. 64,20 kr.) i timen.
Taxi: 10 pct.
Frisøren: Ingenting eller max. 1 pund (8,92 kr.).
Kommentar: I storbyer er man mere tilbageholdende med drikkepenge. F.eks. er begrebet nærmest ukendt på pubberne. Men lidt drikkepenge fremmer ekspeditionstiden ved baren – evt. ledsaget af ordene: ta’ du selv en pint.

Frankrig:

Stuepigen: I dag bruger franskmændene ikke at lægge drikkepenge på værelset, men får man en ekstra god service, er det naturligvis velset.
Piccoloen: Får man bragt sin kuffert til værelset eller receptionen, giver man som regel 2 euro (ca. 15,00 kr.) pr. stk. bagage – alt efter hotellets standard.
Tjeneren: Lovmæssigt er der inkluderet 15 pct. på regningen (service compris). Hvis værten ellers er venlig, fordeles service compris blandt de ansatte.1-2 euro ekstra hvis man har været to personer på restaurant og ellers er tilfreds.
Taxi:
maksimalt en euro – alternativt runder man op til nærmeste euro.
Frisøren: Man giver som regel en euro eller to til den person, som har klippet én.
Kommentar: Al service er som regel inkluderet i priserne. Altså ikke noget med at lægge procenter på beløbet.

Grækenland:

Stuepigen: Man siger typisk 7,00 euro (ca. 52,06 kr.) pr. person pr. uge.
Piccoloen: 1 euro (ca. 7,44 kr.) pr. kuffert men det kan ikke betale sig at lede efter en piccolo. Antallet af piccoloer uden for Athen kan tælles på en hånd.
Tjeneren: Der forventes ca. 10 pct. af regningen – også selv om der er inkluderet ”service charge”.
Taxi: Sammenlignet med danske priser er det billigere at køre i taxi – rund gerne op med 10 pct. Prøv at få en aftale om den endelige pris.
Frisøren: Ingen drikkepenge.
Kommentar: Grækerne oplever lige nu store økonomiske reformer, som rammer dem hårdt på lønninger og pensioner. Drikkepenge er derfor et væsentligt bidrag til at klare sig gennem dagen og vejen og den lange vinter uden turister – ikke mindst på øerne, hvor leveomkostningerne er højere end på fastlandet. Samtidig oplever destinationer som Samos og Lesbos en nedgang i turismen. Her er hver en euro vigtig for at få hjulene i gang igen.

Indien (Goa):

Stuepigen: 200 INR (ca. 19,90 kr.) pr. uge.
Piccoloen: 50 INR (ca. 5,00 kr.).
Tjeneren: Ca. 10 pct. af det samlede beløb.
Taxi: Ingen drikkepenge idet chaufføren allerede har medregnet dem i den aftalte pris.
Frisøren: Ingen drikkepenge – prisen er meget lav.
Kommentar: USD og euro er mere attraktive end den lokale indiske Rupee.

Italien:

Stuepigen: 1-2 euro (ca. 7,44-14,88 kr.) pr. nat.
Piccoloen: 1-2 euro pr. stk. bagage.
Tjeneren: Service charge på 20 pct. er som regel tillagt regningen. Er man godt tilfreds, kan man lægge et par euro – en 10 euro-seddel hvis det går højt…
Taxi: Der forventes ikke drikkepenge.
Frisøren: Ingenting.
Kommentar: På tankstationerne giver man en 1 euro eller to, hvis man får ekstra service som vinduesvask eller hjælp til pumpning af dæk.

Kroatien:

Stuepigen: Hvis du er tilfreds, kan du betale ca. 100 HRK (ca. 98 kr.) pr. uge pr. værelse.
Piccoloen: Ca. 10-20 HRK (ca. 9,90-19,80 kr.).
Tjeneren: Der forventes ikke noget, men mange lægger 5-10 pct. af regningsbeløbet i kontanter – kreditkort er ikke så udbredt som i andre europæiske lande.
Taxi: Behøves ikke.
Frisøren: 10 HRK (ca. 9,90 kr.).
Kommentar: Kroaterne selv giver – som grundregel – ikke drikkepenge.

Mexico:

Stuepigen: Ca. 1 USD (6,76 kr.) pr. dag pr. hotelværelse. Et større beløb gives, hvis stuepigen også skal klare f.eks. opvasken i en lejlighed.
Piccoloen: 1 USD pr. taske/kuffert.
Tjeneren: Ca. 10-15 pct. hvis service ikke allerede er indregnet. På grund af mange rundhåndede amerikanske turister forventer mange nu ca. 15 pct. i drikkepenge ved god service og 20 pct. ved særdeles god service.
Taxi: Ingen drikkepenge.
Frisøren: Normalt ingen drikkepenge men det afhænger lidt af frisøren. På hotellerne er det ikke så almindeligt, men hos en lokal frisør er det ikke ualmindeligt, at man giver drikkepenge – noget der ligner 10 pct. af f.eks. en pris for en klipning eller 5-10 USD afhængig af, hvad man får lavet. Ved manicure eller pedicure gives 1-3 USD på lokale steder. Det er ikke noget, man skal gøre, men mange lokale indbyggere giver gerne lidt drikkepenge, hvis de har været tilfredse med servicen.
Kommentar: Drikkepenge er udbredt i hele landet. Selv det mexicanske orkester på restauranten forventer drikkepenge (5 USD = ca. 35,50 kr.) pr. bord pr. aften.

Portugal/Madeira:

Stuepigen: Ca. 5 euro (ca. 37,19 kr.) pr. uge.
Piccoloen: 0,5 euro (ca. 3,72 kr.) pr. stk. bagage.
Tjeneren: På turiststeder og restauranter af høj kvalitet forventes ca. 5-10 pct. af den samlede regning – det er ikke tilfældet på de mere lokale steder.
Taxi: Afrund beløbet opad.
Frisøren: 1 euro (ca. 7,44 kr.).
Kommentar: Alle, der yder service, forventer drikkepenge.

Spanien og De Kanariske Øer:

Stuepigen: Ca. 5 euro (ca. 37,19 kr.) pr. person pr. uge.
Piccoloen: Ca. 1 euro (ca. 7,44 kr.) pr. stk. bagage.
Tjeneren: Se kommentar.
Taxi: Ingenting – også selv om det er forholdsvis billigt at køre i taxi i Spanien.
Frisøren: 1-2 euro.
Kommentar: Spanierne selv giver meget få eller slet inden drikkepenge. Har man blot drukket en kop kaffe, giver man ingenting, men på større restaurationsregninger giver man nogle euros alt efter regningens størrelse og kvalitet af betjening og mad.

Thailand:

Stuepigen: 50 baht (ca. 9,57 kr.) pr. dag pr. værelse.
Piccoloen: 50 baht (ca. 9,57 kr.) pr. stk. bagage – alt efter hotellets standard.
Tjeneren: På de fleste større steder indregnes service charge på 10 pct. – rund evt. op til nærmeste 100 baht (19,15 kr.). De 10 pct. fordeles mellem servicepersonalet. Er service charge ikke indregnet, forventes der 10 pct. af regningsbeløbet.
Taxi: Når der køres uden taxameter i f.eks. en tuk-tuk, har chaufføren automatisk indregnet drikkepenge i sin pris. Ved taxameter kan gives 5-10 pct. af prisen.
Frisøren: 5-10 pct. – alt efter frisørsalonens standard.
Kommentar: En dagløn for en tjener i Thailand ligger på 450 baht (ca. 86,40 kr.). Undlad at give drikkepenge i form af mønter – det opfattes som uforskammet. Får du en mønt tilbage efter at have betalt med en seddel, er det dog okay at give mønten som drikkepenge. En massør forventer ca. 100 bath (19,15 kr.).

Tyrkiet:

Stuepigen: Ca. 10 TRY pr. dag pr. værelse (ca. 22,96 kr.).
Piccoloen: En piccolo er en sjælden vare, men hvis han findes, så ca. 2-3 TRY (ca. 4,50-6,89 kr.).
Tjeneren: Ca. 5 pct. af regningen på mere ydmyge steder – 10-15 pct. på restauranter af høj kvalitet.
Taxi: Fast pris.
Frisøren: Kun ved større behandlinger.
Kommentar: Drikkepenge gives ikke pr. automatik, men – lige som herhjemme – efter hvor god maden og betjeningen har været.

USA:

Stuepigen: 2-3 USD (ca. 13,52-20,29 kr.) pr. nat og op til 5 USD (ca.33,81 kr.) på et luksushotel.
Piccoloen: 1-2 USD (ca. 6,76-13,52 kr.) pr. stk. bagage – lidt mere hvis den er tung.
Tjeneren: Ansatte på restauranter forventer drikkepenge. Giver du 10 pct. af regningsbeløbet, udtrykker du utilfredshed med servering/mad. Med 15 pct. viser du, at alt var okay, 20 pct. betyder ”excellent”, og 25 pct. er takken for en enestående serviceoplevelse. I de fleste storbyer opfattes 20 pct. som ”good tip”. Bartenderen forventer 1-2 USD pr. drink.
Taxi: 10-15 pct. af beløbet – alt efter service.
Frisøren: 15-20 pct. af totalbeløbet.

Kommentar:

I visse stater er det tilladt at betale tjenere en mindsteløn på omkring 7 USD (ca. 47,33 kr.) i timen – i f.eks. New York er mindstelønnen hævet til 15 USD (101,43 kr.). Drikkepenge er mange steder en væsentlig del af lønnen. Ofte lægges der automatisk et tillæg på 25 pct. på regningen, hvis der er flere end seks personer i selskabet. På fastfoodrestauranter, hvor der er selvbetjening, gives der normalt ikke drikkepenge – selvom de unge bag disken gerne tager imod “tips”. Og tatovøren forventer 10-20 pct. af prisen på hans kunstværk. Skopudseren 2-3 USD.

NB. Vi har skrevet en masse artikler om USA, se for eksempel denne om Delmarva Halvøen.

Østrig:

Stuepigen: 1 euro (ca. 7,44 kr.) pr. dag pr. person.
Piccoloen: 1 euro pr. enhed.
Tjeneren: Skat og service charge er med på regningen. Er servicen i orden, kan man runde op – f.eks. fra 18,50 euro til 20 euro.
Taxi: 10 pct. oven i prisen.
Frisør: 5-10 pct. hvis behandlingen koster under 30 euro – ellers ikke.
Kommentar: På motorvejsrestauranter er ”service charge” inkluderet, og kassedamen er ikke for forventningsfuld, når det gælder drikkepenge. Derimod forventer personalet på de bemandede toiletter mindst en halv euro pr. besøg.

Krydstogter:

Cabin steward: 4-4,50 USD (27,05-30,43 kr.) pr. person pr. dag.
Tjeneren: 4-4,50 USD pr. person pr. dag.
Tjenerassistenten: 1,50-2,00 USD pr. person pr. dag.
Overtjeneren: 1 USD pr. person pr. dag.
Kommentarer: Stadig flere rederier inkluderer drikkepenge i billetprisen. Det gælder specielt de europæiske krydstogter. Rejser man fra USA eller Caribien, kan man blive “udsat” for, at der den sidste aften ligger fire små kuverter til ovennævnte personale på ens seng. Rederierne anbefaler, at man putter ovennævnte beløb i. Flere rederier har ”aflivet” kuverterne og lægger automatisk ca. 12,00 USD (ca. 81,15 kr.) pr. dag pr. person på regningen ombord. Pengene fordeles mellem serveringspersonalet (60 pct.) og Housekeeping (40 pct.). Tjenere og bartendere henter 15 pct. af alt salget af drinks m.m. Mange englændere er – modsat amerikanerne – ikke meget for at give drikkepenge og beder ofte rederierne fjerne drikkepengetillægget fra deres regning.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.