Besøg på The Rock aka Alcatraz

Selvom solen skinner fra en skyfri, californisk forårshimmel blæser det nede på havnen. Vi venter på at gå om bord på den færge, der skal fragte os til den berygtede fængselsø Alcatraz.

Vi har god tid i San Francisco og omegn, faktisk flere uger. Og vi vil se alle de kendte seværdigheder. Også selvom det er det samme, alle andre turister vil se.

Derfor er et besøg på Alcatraz selvfølgelig et must. Hvem kan tage til San Francisco uden at besøge det notoriske fængsel på øen ude i San Francisco Bay? Vi kan ikke! Vi har på forhånd købt billetter, da de kan være udsolgt lang tid i forvejen, især i højsæsonen fra sidst på foråret og langt ind i efteråret.

Alcatraz er en nationalpark, og de officielle billetter til øen kan købes online her. Der er også masser af udflugtsarrangører, der kan sørge for billetter, men så er det muligvis til en højere pris. Officielt koster billetterne (til dagsture) omkring 40 USD pr. voksen. Aftenture og specialture er dyrere.

Vi stævner ud fra Pier 33

I strid blæst finder vi Pier 33, den kajplads, hvorfra turfærgerne afgår mod Alcatraz. Dagsudflugterne begynder ca. hver halve time fra kl. 09.00, og man bør sætte mindst tre timer af til besøget inklusive færgeturen t/r.

Vi er mødt op en halv time før afgang, da vi skal vise billed-id for at få vores forudbestilte billetter. Det skal alle. Og det er også et krav, at man møder op en halv time før planlagt afgang.

Sammen med de andre turister, kommer vi endelig om bord på færgen og sejler ud på bugten. Selvom det blæser, er det ikke slemt med vipperiet. Men vælger man at stå ude på dækket, bliver man blæst særdeles godt igennem. Heldigvis er det en klar dag, men det er ikke usædvanligt med havgus. Og så er turen ud til Alcatraz næsten altid en kølig fornøjelse. Overfarten fra Pier 33 til havnen på øen tager cirka 10 minutter.

Besøg på Alcatraz
Alcatraz set fra båden.

Vel ankommet til The Rock får vi en kort introduktion fra en af parkrangerne på stedet. Han fortæller, hvad man må og hvad man ikke må, hvor vi henter audioturen, hvor toiletterne ligger og andre praktiske oplysninger.

Besøg på Alcatraz begynder med celleblokken

Der er parkrangere på hele Alcatraz, og de kan sagtens svare på spørgsmål, hvis man måtte have nogle. Men vi anbefaler absolut at tage imod den selvguidede tur rundt i celleblokken. Det foregår ved, at man får udleveret et sæt hovedtelefoner og en lille audiotingest, og så er det ellers bare med at gå i gang.

Guiden er prisbelønnet, og det er tidligere indsatte og fængselsbetjente, der fortæller. Det er virkelig spændende at høre om livet på Alcatraz, flugtforsøg og meget mere imens man går rundt. Kigger ind i cellerne, ser fangernes bibliotek og besøger fængslets spisesal.

Besøg på Alcatraz
Nogle af de fanger, der sad indespærret på Alcatraz gennem tiden.

Se også de andre områder af øen

Efter besøget i celleblokken bør man spadsere så meget som muligt rundt på øen. Det er ikke alle steder, der er adgang, men det vil være tydeligt mærket om man må gå der eller ej. Fængselsinspektørens hus er en ruin, men kan ses udefra. Og så må man heller ikke glemme at kigge på udsigten over byen og ikke mindst over Golden Gate.

Vi var vilde med vores besøg på Alcatraz og syntes, at det var alle pengene værd. Besøg på Alcatraz er et must på en ferie til San Francisco og omegn.

Bydelen Castro er også spændende. Den har vi skrevet en lille smule om her. Og hvis du kommer til San Francisco i december, har vi skrevet lidt om jul i byen her.

3 Kommentarer on “Besøg på The Rock aka Alcatraz

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.